Většina podniků letos omezí investování do technologií především kvůli vysoké inflaci. Zároveň však hledají levnější energetické alternativy. Úspornější řešení jsou podle majitelů a ředitelů firem šancí, jak přežít těžké časy a možnou přicházející ekonomickou krizi. Například tradiční výrobce hudebních nástrojů Petrof se rozhodl pro elektřinu z vlastní fotovoltaické elektrárny, jak popisuje v článku na seznam.cz.
Pravdou zůstává, že současné křemíkové solární panely jsou sice účinné, ale drahé. Češi se do pořizování vlastní solární elektrárny obecně příliš nehrnou, právě kvůli nízké návratnosti. Změnit to chtějí nové státní dotace dosahující až padesáti procent pořizovacích nákladů.
Revoluce by mohla přijít již za pár měsíců s vylepšenými solárními články z takzvaného perovskitu. Materiálu, který se často označuje jako zázračný jak pro budoucnost výroby obnovitelné energie, tak i dosažení bezemisních cílů. Fotovoltaické panely na trhu by razantně zlevnily, dokonce o 30 až 50 procent. Dalšími pozitivními vlastnostmi panelů z perovskitu je jejich lehkost, flexibilita a vyšší účinnost. Firmy je mohou tisknout třeba na ohebné pásky a potahovat se jimi dají i okna, čímž se potenciál využití fotovoltaiky zásadně rozšiřuje. Výsledné fotovoltaické zařízení při testech dosáhlo jako první svého druhu na světě účinnosti až 25 procent (dnešní křemíkové panely se pohybují na hodnotách okolo 17 procent). Více v článku na seznam.cz.