Čím dál více lidí při výběru produktů nezohledňuje jen ceny nebo otevírací dobu prodejny. Dle studie IPSOS se přes 53 % lidí rozhoduje i jinak. Hlavně mladší generace se zajímá o to, zda firma myslí na budoucnost. Chtějí vědět, jaký má jimi koupené jídlo dopad na okolí nebo v jakých podmínkách pracovala švadlena, která šila džíny.
Výzkum společnosti McKinsey ukazuje, že zákazníci v různých odvětvích byli ochotni zaplatit až o 5 % vyšší cenu, pokud ekologický výrobek splňoval stejné výkonnostní standardy jako neekologické alternativy.
Průzkum společnosti Glopolis mezi průkopníky ESG odhalil, že aktivity spojené s udržitelností se velmi často stávají impulsem pro nastartování inovačních aktivit ve firmě.
Přijetí opatření s dobrým dopadem do budoucnosti, sdílení hodnot, důraz na ekologii a spokojenost zaměstnanců zvyšuje důvěryhodnost u institucí, zákazníků, dodavatelů a kolegů z oboru. Vynaložením úsilí na sdílení cenných informací dává podnik najevo, že bere daná témata vážně a poskytuje rámec odpovědnosti, který buduje důvěru, zvyšuje hodnotu a reputaci značky.
Dnes jsou ESG kritéria velmi diskutovaná. Na jejich základě se rozhodují třeba investoři, kteří udržitelnost a společenskou odpovědnost velmi zohledňují. K investorům se připojují i banky, a to i v Česku, 16 z nich již podepsalo memorandum pro udržitelné financování.
Stát se atraktivním zaměstnavatelem a přilákat talentované lidi je snem většiny firem. Ti, kteří myslí na budoucnost a na svůj dopad na životní prostředí, získávají zejména u mladší generace plusové body. Stále více lidí se při hledání zaměstnání rozhoduje nejen podle výše finanční odměny. Zpřístupněním zpráv o ESG tak můžete uchazeče o práci mile překvapit a zaujmout i špičkové talenty. Smysluplná práce navíc vede k nižší míře fluktuace zaměstnanců.
Změně klimatu se přizpůsobuje také EU. Mluví se o ESG reportování, o uhlíkové neutralitě, redukci odpadu, přechodu na obnovitelné zdroje apod. Většina je zatím v procesu plánování, nicméně to nebude trvat dlouho a plány se promění v platnou legislativu. Pokud se začnete ve firmě věnovat udržitelnosti již nyní, budete vždy o krok dál před konkurencí.
Přijetí principů udržitelného podnikání bude klíčové pro firmy vyžadující externí financování. Už od ledna 2023 budou banky prověřovat dopad projektů a firem na životní prostředí. Zároveň budou mít povinnost informovat o tom, jak údaje o těchto dopadech zohledňují v rozhodování, zda a za jakých podmínek firmám půjčují peníze. Šest z osmi největších bank v Česku tak například již nyní odmítá půjčovat peníze na investice do uhelného průmyslu. Dobrý ESG rating navíc firmám otevírá i možnosti levnějšího financování skrze tzv. zelené dluhopisy.
Finanční úspory lze dosáhnout už jen přijetím principů udržitelnosti. Představte si, že díky investicím do energetického projektu snížíte výdaje na spotřebu elektrické energie.